Blisko 100 000 żonkili, 5 tysięcy wolontariuszy, występy orkiestry, bębniarzy, szczudlarzy, koncerty, występy taneczne i specjalna aukcja charytatywna, w której do zdobycia będą m.in. buty Roberta Lewandowskiego i bluza Kamila Stocha. Już 22 kwietnia odbędzie się wielkia kwesta na rzecz podopiecznych hospicjów – Pola Nadziei na Pomorzu.

Pola Nadziei to akcja, która odbywa się wiosną, z inicjatywy hospicjów  w całej Polsce. Jej symbolem rozpoznawczym są żonkile, wręczane przez wolontariuszy w zamian za datki wrzucane do skarbonek. W 2017 r. pomorskie hospicja zebrały w ten sposób 520  tys. złotych. Jaka będzie kwota w tym roku? Przekonamy się po 22 kwietnia, dniu pełnym wydarzeń zachęcających do wzięcia udziału w kweście: parady, koncertów, występów tanecznych i muzycznych. Pieniądze zbierane są dzięki wielkiemu zaangażowaniu wolontariuszy, którzy tego dnia od rana do wieczora kwestują przy kościołach i na ulicach, a także w pasie nadmorskim Sopotu i Gdańska.

W trakcie niedzielnego nadmorskiego spaceru warto pojawić się na parkingu na Zaspie prowadzącym na molo, dokąd o godzinie 12.00 przyjadą motocykliści z żonkilową flagą z Pucka. Jest to część sztafety, która symbolicznie łączy miasta biorące udział w akcji. Organizatorzy zachęcają także do powitania motocyklistów, którzy odwiedzą hospicja biorące udział w akcji.

Punkty przekazania flagi w sztafecie na trasie Puck–Gdynia–Sopot–Gdańsk:

09.00 Puckie Hospicjum pw. św. o. Pio, ul. Dziedzictwa Jana Pawła II 12, Puck
10.15 Hospicjum św. Wawrzyńca, ul. A. Dickmana 6, Gdynia
11.15 Hospicjum Caritas w Sopocie, al. Niepodległości 632, Sopot
12.00 parking przy promenadzie do mola w Gdańsku-Brzeźnie
12.45 ul. Podwale Staromiejskie w Gdańsku (wjazd od ul. Igielnickiej)
14.00 finał w Gdańsku, ul. Długi Targ

O godzinie 13.15 z ul. Podwale Staromiejskie w Gdańsku wyruszy Żonkilowa Parada z udziałem wolontariuszy i harcerzy, motocyklistów, zabytkowych samochodów, w tym żółtego Austina z 1920 r., a także dobrze znanego autobusu Jelcz 043,  czyli ogórka. Organizatorzy zapraszają do udziału wszystkich chętnych, by razem okazać wsparcie dla ciężko i nieuleczalnie chorych dorosłych i dzieci. Będzie to też okazja do promocji wolontariatu, a także zaangażowania w sprawy społeczne.

Na czele parady będzie maszerować Orkiestra Morskiego Oddziału Straży Granicznej, zespół bębniarski pod przewodnictwem Sławka Rodrigueza Porębskiego TARABAN, a także szczudlarze Teatru Feta. Tradycyjnie na zakończenie uczestnicy parady zrobią sobie wspólne zdjęcie przy fontannie Neptuna. Taniec wieńczący finał akcji poprowadzi Marek Konderak z TOPdance. Komentatorami parady będą dziennikarze Radia Gdańsk: Magda Szpiner i Włodek Raszkiewicz, a także DJ Fala – Marcin Oroń.

Na wspólne wędrowanie zaprasza także Hospicjum im. św. Ojca Pio. O godzinie 11.00 z portu rybackiego w Pucku wystartuje dwugodzinny marsz nordic walking brzegiem Zatoki Puckiej. Dodatkowo, o godzinie 12.00 w Powiatowym Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego przy ul. Kolejowej 7 w Pucku odbędzie się mecz koszykówki, w którym wolontariusze zmierzą się z zawodnikami szkoły mistrzostwa sportowego Cetniewo.

W Sopocie i Gdyni z okazji Pól  Nadziei odbędą się szczególne koncerty. O godzinie 13.30 w kościele św. Jerzego w Sopocie – koncert Pełen Nadziei, a o godzinie 19.00 w kościele o.o. Franciszkanów w Gdyni wystąpi Męski Chór Szantowy „Zawisza Czarny”.

Fundacja Hospicyjna, prowadząca działające od 35 lat Hospicjum im. ks. E. Dutkiewicza, od lat przy okazji Pól Nadziei wręcza również tytuły honorowego wolontariusza osobom i instytucjom w sposób szczególny wspierającym działalność organizacji. Wyróżnienia przyznawane są także szkołom, które przez cały rok poprzez wolontariat angażują się w wiele akcji na rzecz podopiecznych Fundacji. Tegoroczna uroczystość odbędzie się o godzinie 11.30 w Wielkiej Sali Wety Ratusza Głównego Miasta w Gdańsku.

Form wolontariatu, a także pomysłów na wsparcie hospicjów jest wiele. Do akcji w Gdańsku włącza się 19 lokali gastronomicznych, które dochód z kawy i herbaty przekażą do puli zbiórki. Datki będzie można wrzucać także  do charakterystycznych skarbonek. Lokale biorące udział w akcji będą oznaczone żonkilami i żółtymi balonami. Pełna lista dostępna jest tutaj.

Na atrakcje związane z Polami Nadziei będzie można się natknąć w różnych instytucjach, które tego dnia będą gościć wolontariuszy, zorganizują mini-festyny lub przekażą hospicjom część swojego dochodu. W Gdańsku w akcję włączają się m.in. Europejskie Centrum Solidarności, Muzeum II Wojny Światowej, Teatr Miniatura, Wyspa Skarbów gdańskiego Archipelagu Kultury, a także Galeria Metropolia i ZOO, w których będą zorganizowane kąciki zabaw dla najmłodszych. 21 kwietnia w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 1 w Gdańsku odbędzie się Festiwal Nauki i Zabawy, dedykowany podopiecznym hospicjów. Sprawdź program tutaj.

Dodatkową możliwością wsparcia hospicjów będzie aukcja na antenie Radia Gdańsk, przeprowadzona w tygodniu poprzedzającym finał akcji. Od 17 do 20 kwietnia licytowane będą: buty Roberta Lewandowskiego, bluza Kamila Stocha, koszulka reprezentacji Polski w piłce ręcznej, a także biżuteria od Katarzyny Sokołowskiej.

 

Kategorie: Aktualności